Z wizytą w wyjątkowej miejscowości – zwiedzamy Jedwabne

Jedwabne to miasto, z którym wiąże się tragiczna historia. To tu w lipcu 1941 roku doszło do pogromu Żydów, o czym przypomina symboliczny pomnik nawiązujący do stodoły, w których spalono żywcem kilkaset osób. Stoi on tuż przy cmentarzu żydowskim, na terenie którego zachowały się nieliczne ślady po pochówkach.

Wyjątkowa historia Jedwabne, ale nie tylko

Jedwabne to nie tylko tragiczna historia, ale i sporo ciekawych pamiątek z dawnych czasów. Wiadomo, że początki tej miejscowości sięgają XV wieku, kiedy to pośród rozległych lasów powstała spora osada. W drugiej połowie XVIII wieku zyskała ona prawa miejskie, stała się też dość istotnym ośrodkiem życia gospodarczego. Pod koniec XVIII wieku powstała tu manufaktura sukiennicza, wielkim powodzeniem cieszyły się również tutejsze targi i jarmarki. Pomyślny okres miasta przerwały dwie wojny światowe. Już w 1915 roku miasto zostało niemal całkowicie zniszczone, sporo strat przyniosła też II wojna światowa.

Co można dziś zobaczyć w miasteczku?

Jedwabne to wspomniany już pomnik i żydowski cmentarz, a więc obiekty, które są najważniejszymi punktami w programie wycieczki po tej miejscowości. Warto tu również zobaczyć kościół parafialny św. Jakuba Apostoła, zbudowany w okresie międzywojennym. Wielu osobom przypomina on kościół, który mieści się niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Czy rzeczywiście oba obiekty są do siebie podobne? Warto sprawdzić zdjęcia drugiego obiektu na www.gorzowinfo.pl i wysnuć własne zdanie. Dodajmy, że kościół parafialny św. Jakuba Apostoła ciekawym przykładem stylu neobarokowego, a jego wieże zajmują bardzo ważne miejsce w panoramie miasteczka. W pobliżu kościoła wznosi się klasycystyczna plebania, będąca ciekawą pamiątką z końca XIX wieku. Jedwabne to również malownicza okolica oraz bliskość doliny Narwi, której rozlewiska cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników przyrody i niezwykłych pejzaży.