Polski pałac w Łomnicy

Wycieczki po Dolnym Śląsku mogą okazać się wyjątkową przygodą – szczególnie na miłośników historii i pięknych budowli. Kto pojawi się w Dolinie Bobru, w malowniczych okolicach Jeleniej Góry, ten będzie mógł spędzić czas wśród pięknych budowli – poniemieckich rezydencji, wokół których zachowały się wspaniałe parki i ogrody. Jedną z ważniejszych atrakcji tego typu jest pałac w Łomnicy. Co warto wiedzieć na jego temat?

Dla kogo zabytek ten stanie się kuszącym celem wycieczki?

W Łomnicy na turystów czeka kilka cennych perełek architektury. Najważniejszą z nich jest barokowy pałac z XVII wieku oraz pobliski budynek, znany jako Dom Wdowy. Choć obecne założenie jest dość młode, wiadomo, że zabudowania dworskie w tym miejscu istniały już w XV wieku, w czasach, gdy Łomnicą władała rodzina Zedlitz. W połowie XVII wieku powstał tu barokowy dwór, który jeszcze w połowie XVIII wieku został gruntownie przebudowany. Do czasów II wojny światowej, Łomnica była piękną rezydencją i ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Po wojnie, gdy majątek został przejęty przez państwo, urządzono tu szkołę. W latach 90. XX pałac stał się własnością prywatną i został wyremontowany.

Jeśli lubisz tego typu Pałace i zabytki architektury, to koniecznie dowiedz się więcej o rzeszowskim pałacu i atrakcjach turystycznych, które warto zobaczyć w Rzeszowie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łomnicy?

Pięknie prezentuje się też pobliski Dom Wdowy (klasycystyczny dwór z początku XIX wieku), służący obecnie jako hotel i restauracja. Całość otoczona jest pięknym parkiem, w pobliżu zachowały się też zabudowana dawnego folwarku. Całość robi wielkie wrażenie na zwiedzających i sprawia, że niewielka Łomnica jest jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Kotliny Jeleniogórskiej. Jedno jest pewne – kto w trakcie historycznej wycieczki po Dolnym Śląsku odwiedzi Łomnicę, ten nie będzie żałował spędzonego tutaj czasu.