Łódź dla ciekawskich – Muzeum Włókiennictwa

Łódź to miasto wyjątkowe, kojarzone przede wszystkim z cennymi zabytkami techniki. Rezydencje przemysłowców, dawne fabryki – oto atrakcje, z którymi można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Jednym z tych miejsc, którym w czasie wycieczki po Łodzi z pewnością warto poświecić swą uwagę, jest Biała Fabryka. Dawniej był to jeden z najważniejszych łódzkich zakładów pracy. Obecnie mieści się tu Muzeum Włókiennictwa, będące jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części kraju. Co można tutaj zobaczyć?

Muzeum Włókiennictwa mieści się na terenie Białej Fabryki. Jest to najstarsza fabryka na terenie Łodzi, która zachwyca nie tylko swą formą i rozmiarami, ale i ciekawą przeszłością. Co wiemy na jej temat? Wiadomo, że pierwszym właścicielem Białej Fabryki był Ludwik Geyer – człowiek bardzo zasłużony dla łódzkiego przemysłu. Sam budynek fabryki jest ciekawym zabytkiem z lat 30-tych XIX wieku, który do dziś urzeka swą klasycystyczną formą. Miejsce to wiąże się z wieloma ważnymi wydarzeniami i dla Łodzi, i dla przemysłu. To właśnie tu w 1839 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową na terenie Łodzi.

Dziś o najważniejszych wydarzeniach z dziejów tego obiektu przypomina nam ciekawe muzeum, którego głównym zadaniem jest upowszechnienie wiedzy na temat włókiennictwa oraz roli, jaką ta dziedzina gospodarki odegrała w dziejach Łodzi. Kro odwiedzi Muzeum Historii Włókiennictwa, ten będzie mógł ujrzeć ciekawa kolekcję maszyn włókienniczych, ubrania z XX wieku oraz Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej. Całość robi ogromne wrażenie i cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony turystów.