Oglądamy zabytkowy most – Maurzyce

Wycieczki po województwie łódzkim mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, a ciekawych zabytków w tej części kraju nie brakuje. Dla tych osób, których najbardziej interesują zabytki techniki, ciekawym punktem na trasie wycieczki po tej części kraju mogą się okazać niewielkie Maurzyce koło Łowicza.

Co warto zobaczyć w tej miejscowości? Zabytkowy most drogowy z 1929 roku. To jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Europie, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Most w Maurzycach jest interesującą pamiątką po Stefanie Bryle – profesorze Politechniki Warszawskiej oraz Lwowskiej.

Ciekawa konstrukcja mostu przyciąga, intryguje też fakt, iż jest to najstarszy most spawany w Europie. Az do lat 70-tych XX wieku most ten był wykorzystywany w transporcie, a aby z niego skorzystać, wystarczyło wyjechać na trasę łączącą Poznań z Warszawą. Dziś kierowcy mogą korzystać z nowej drogi, jednak stary most wciąż znajduje się w jej pobliżu. Jest ważnym zabytkiem techniki oraz atrakcją turystyczną, przy której nie brak pamiątkowych płyt oraz tablic informujących o tym, jak ważną rolę w dziejach techniki odegrał ten niepozorny obiekt.