Przyczyny zimnych stóp i rąk podczas snu

Każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył uczucia zimna ze strony stóp czy rąk podczas spania i to nawet mimo szczelnego okrywania się kołdrą. Ta przypadłość zdecydowanie częściej dotyczy kobiet i objawia się w trakcie zimy, najczęściej nie powinno to budzić niepokoju, jednak czasami może być to objaw choroby.

Co to oznacza, gdy marzną stopy podczas snu

Zimne dłonie czy chłodne stopy to przypadłość, która najczęściej atakuje jesienią oraz w trakcie zimy. Temperatura na zewnątrz mocno się obniża, co może sprzyjać wychłodzeniu najbardziej dystalnych, czyli końcowych części ciała, do jakich zdecydowanie należą stopy i dłonie, znajdujące się najdalej od serca. Do uczucia zimnych sto i rąk dochodzi na skutek skurczu bardzo drobnych końcowych tętniczek w stopach i w rękach, co prowadzi do gorszego ukrwienia tych części ciała albo nawet całkowitego niedokrwienia. W przypadku problemów z prawidłowym ukrwieniem całego ciała można zaobserwować zmianę koloru skóry na dłoniach i stopach, które stają się wówczas blade, co jest jednoznacznym objawem, że mamy do czynienia z gorszym przepływem krwi do tych miejsc. Może temu dodatkowo towarzyszyć jeszcze uczucie mrowienia czy drętwienia kończyn, zwłaszcza palców. W sytuacji, gdy temperatura jest bardzo niska, dochodzi do tzw. centralizacji krążenia i wzmożonego przepływu krwi w obrębie klatki piersiowej, brzucha, w celu ochrony nerek, płuc i serca.

Skąd bierze się marznięcie stóp i dłoni?

Jeśli uczucie marznięcia bierze się z niskiej temperatury w sypialni lub z naturalnych predyspozycji czy problemów z mocnym ukrwieniem kończyn, można spróbować rozwiązać ten problem poprzez rękawiczki i skarpetki. Początkowo może wydawać się to nieco dziwne, jednak z pewnością już po kilku dniach można się przyzwyczaić. Ważne, żeby wybrać skarpetki i rękawiczki z dość ciasnym ściągaczem, co zadziała na podobnej zasadzie jak opaska uciskowa. Marznięcie dłoni i stóp w trakcie snu może też wynikać z długotrwałego przebywania w jednej pozycji, w tym również spania. Drętwienie i marznięcie kończyn często pojawia się u osób śpiących na boku czy w pozycji embrionalnej, zwłaszcza, jeśli śpisz na dość twardym materacu.

Jak radzić sobie z zimnymi dłoniami i stopami?

Podczas spania na boku wiele osób przygniata ciężarem ciała rękę czy ramię i w efekcie może to prowadzić nie tylko do gorszego ukrwienia, ale wręcz drętwienia kończyny i mrowienia. Takie sytuacje często prowadzą do nieplanowanych nocnych wybudzeń, koszmarów sennych albo niskiej jakości snu. Najlepiej może pomóc wymiana materaca na bardziej dopasowany do twojej wagi i budowy ciała materac, albo zastosowanie specjalnej nakładki zmiękczającej. Problemy z ukrwieniem w trakcie snu znacznie częściej występują też u osób prowadzących siedzący i mało aktywny tryb życia. Zimne stopy i dłonie mogą być też związane z określonym stylem życia, np. regularne palenie papierosów i przyjmowanie zawartej w nich nikotyny powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych niewielkich w palcach stóp i dłoni.