Płyta plexiglas czy kafelki? Co na ścianę w kuchni? Porównujemy!

Kuchnia według wielu osób jest sercem domu. Nic dziwnego, że jej aranżacji poświęca się zwykle tyle uwagi. Inwestorzy, projektanci i wykonawcy szukają wciąż nowych, nietuzinkowych rozwiązań, które okażą się w równej mierze atrakcyjne wizualnie, co praktyczne. Na popularności zyskuje więc m.in. płyta plexiglas montowana na ścianach kuchennych. Czy jednak faktycznie wygrywa ona z tradycyjną glazurą? Sprawdźmy!

Płyta plexiglas a glazura – efekt wizualny

Wygląd nie jest może najważniejszy, ale to nie zmienia faktu, że pozostaje niezwykle istotną kwestią. Zamieszkując w wymarzonym domu lub mieszkaniu, pragniemy, aby wnętrza prezentowały się estetycznie, ładnie i były dopasowane do naszego charakteru. W końcu w domu spędza się mnóstwo czasu i nikt nie chce każdego dnia patrzeć na coś, co nie trafia w jego gust. Tutaj jednak ciężko będzie nam wskazać jednoznacznie, kto lepiej wypada w tym porównaniu. Wszystko jest kwestią upodobań i niektórych może zachwycać aranżacja z płytek, a innych odrzucać. Warto jednak wyjaśnić, że płyta plexiglas w przeciwieństwie do kafelków daje możliwość umieszczenia za nią właściwie dowolnej grafiki – od kwiatów po rodzinne zdjęcie. Jeśli więc taka koncepcja urządzenia wnętrza Ci odpowiada, pleksa może okazać się lepszym wyborem.

Łatwość montażu – pleksa na wymiar, płytki ścienne

Dobrze wykonany montaż jest podstawą udanych prac wykończeniowych. To, jak zostanie przeprowadzony, ma wpływ na trwałość i użytkowanie danej konstrukcji. Łatwość montażu zmniejsza ryzyko ewentualnych błędów, dlatego to ważny czynnik przy wyborze materiałów. Zwracają na niego uwagę zwłaszcza osoby, które decydują się wykonać takie prace samodzielnie. Jeśli więc nie chcesz korzystać z pomocy fachowca, polecamy zdecydować się na pleksę. Z jej zamontowaniem na ścianie osoba be doświadczenia poradzi sobie lepiej, niż z ułożeniem glazury. Pleksa na wymiar nie wymaga też dalszej obróbki materiału ani specjalnego przygotowania ścian poprzez zagruntowanie. Taką płytę wystarczy przykleić do ściany mocną taśmą dwustronną lub użyć do tego kleju montażowego.

Utrzymanie w czystości – pleksa czy płytki?

Kwestia utrzymania czystości jest szczególnie istotna w kuchni. Podczas przygotowywania potraw ściany kuchenne narażone są chociażby na zabrudzenie osadzającym się na nich tłuszczem czy zachlapanie wodą ze zlewozmywaka. Warto więc zastanowić się, co jest łatwiejsze w czyszczeniu – płyta plexiglas czy kafelki? W tym wydaniu również porównanie wypada na korzyść pierwszego rozwiązania. Pleksę czyści się bardzo łatwo i szybko, wystarczy przetrzeć ją mokrą ściereczką. Z płytkami ściennymi sprawa jest bardziej skomplikowana, szczególnie jeśli chodzi o fugi, których wyczyszczenie wymaga niemałej precyzji. Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjna glazura to jednoznacznie złe rozwiązanie. Warto jednak dać szansę innym, mniej standardowym opcjom, które mogą okazać się równie ciekawe.