Duma woj. łódzkiego – dwór w Tubądzinie

Polskie dwory stanowią wyjątkowo ciekawą grupę zabytków, wśród których nie brak cennych perełek dawnej architektury. Jednym z ciekawszych obiektów dworskich, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczki po okolicach Sieradza, jest dwór Walewskich w Tubądzinie. Ta klasycystyczna budowla z XVIII wieku jest cenną pamiątką, obok której trudno jest przejść obojętnie. Dlaczego warto zwiedzić to miejsce?

Dwór w Tubądzinie to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego, kto chce zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat rodziny Walewskich. Ta stara rodzina szlachecka pojawia się w dokumentach z XIV wieku, wiadomo też, że jej przedstawiciele odegrali bardzo ważną rolę w dziejach regionu łódzkiego. Początek tutejszej placówce muzealnej dał zresztą jeden z przedstawicieli tego rodu – Kazimierz Walewski, który w swej posiadłości zaczął gromadzić cenne dzieła sztuki, liczne portrety oraz starodruki. W ten sposób powstało tu małe muzeum, które zwiedzali m. in. Cecylia Walewska oraz Władysław Reymont. Dziś w murach tego dworu działa Muzeum Wnętrz Dworskich, nazywane też Muzeum Walewskich. To ciekawa placówka muzealna, której warto poświecić swój czas.

Zabytkowy salon, pełna cennych książek biblioteka oraz kolekcja portretów, na których przedstawiono najważniejszych członków rodziny Walewskich – oto wybrane atrakcje, na które warto tu zwrócić uwagę. Uwagę przyciąga tu również piękny park, pełen starych drzew i malowniczych zakątków. Wszystko razem sprawia, iż wizyta w Tubądzinie staje się dla każdego gościa ciekawym doświadczeniem oraz przygodą, która na długo zapisuje się w pamięci.